Polovina 19. století již nesla první známky průmyslové revoluce. Jedni z prvních zájemců o průmyslové výrobky té doby byly některé šlechtické rody, které si chtěly zpříjemnit život v zámeckých sídlech, projevilo se to jak na výstavbě a restrukturalizaci objektů, tak i na stavebním slohu. Současně s tím se budovalo elektrické osvětlení a prováděla se modernizace hygienického zázemí – toalet a koupelen. První technické vymoženosti tohoto typu z přelomu 19. a 20. století můžete obdivovat kupříkladu při prohlídce zámku Hrádek u Nechanic.
Pozadu však nezůstala ani Jižní Morava a sídlo Lichtenštejnů. Ti se mimo jiné zaměřili i na výstavbu tropického skleníku, která probíhala v polovině 30. let 19. století. Za necelé dva roky tu vznikl obrovský komplex podle vzoru anglické architektury, jedná se o necelých sto metrů dlouhý prostor, o šířce třináct metrů a výšce téměř deseti metrů. Základní konstrukci tvoří žebrování z šedé litiny a čtyři desítky podpěrných sloupů. Tvar střechy zaujímá půlkruhový oblouk, vyplněný ručně odlamovanými skleněnými tabulkami, kterých byste tu napočítali více než 50 tisíc.
Zámecký skleník je dodnes chloubou Lednicko-valtického areálu a pochopitelně budil obrovský zájem již v době svého vzniku, je to skutečně technický unikát, který nemá ve Střední Evropě obdoby, a je také samozřejmě chráněn jako památkový objekt.
Do Lednice a Mikulova můžete zavítat i mimo hlavní turistické období
Skleník, stejně jako samotný zámek, je přístupný celoročně kromě měsíce ledna, kdy zde probíhají údržbové a úklidové práce. Obří vytápěný prostor udržuje uvnitř stabilní teplotu a vlhkost vzduchu, můžete si tu tedy užít tropické podnebí třeba i těsně před vánočními svátky. A jestliže vyhledáváte poklidnou atmosféru při prohlídce kulturních památek, ideální je ubytovat se v nedalekém komfortním hotelu Lednice Lednice Galant a podniknout cestu za poznáním mimo hlavní turistickou sezonu.