o Snad žádný pták se nedostal tolik do umění a lidového vyprávění, jako havran.
o Velice za ním pokulhává i čáp se svou nevyčerpatelnou zásobou novorozeňat.
o Konkurovat mu určitě nemůže ani labuť, která pravidelně skomírá na všech světových jevištích.
Havran je lidem odedávna tak nesympatický, že mu vytýkají vše negativní, co člověka potkává.Jakmile někam přiletělo hejno havranů, věřili lidé, že přinášejí hlad, chudobu a zimu.Oni se sem ale jen stěhovali z Ruska, kde pro ně tamní zima byla přeci jen moc mrazivá. V současnosti jich u nás zimuje něco kolem tří milionů. A ti naši zase odlétají do ještě teplejších krajin, většinou do Francie.
– Havran se vyskytuje téměř po celé Evropě.
– Jen Skandinávii a Islandu se vyhýbá.
– Pokus vysadit ho, na Novém Zélandu, který se uskutečnil na konci devatenáctého století, nevyšel. Už ho tam uvidíme jen vzácně.
Havran a umění
Je asi jasné, že se, rozumný a soudný havran, nebude drát do rolí romantických hrdinů anebo zachránců světa, před nějakou blížící se katastrofou.Musí se spokojit s tím, že je vůbec obsazován. Jsou ptáci, na které světová literatura zapomněla docela.
· A tak si můžeme, s lehkým mrazením, přečíst například báseň „Havran“ od Edgara Alana Poea. Ta se dokonce stala vzorem pro proklaté básníky ve Francii.
· Poslechnout velice zajímavou a napínavou rozhlasovou hru „Havrani pana Welsera“ od Wolfganga Hidesheimera. Je o tom, jak se zbavit příbuzných.
· Najít ho můžeme i na jarní hvězdné obloze.Ovšem, jako souhvězdí je na tom asi, ze všech svých podob, nejhůře. Podle řecké mytologie byl potrestán za svou neposlušnost a lhaní. Jeho trestem je pobyt vedle souhvězdí „Pohár“ a přitom trpět věčnou žízní. V napití mu brání souhvězdí, zvané „Hydra“.
Myslím, že to havran vůbec nemá, s námi lidmi, jednoduché.