Zájem o chov plazů se napříč širokou veřejností v posledních letech několikanásobně zvýšil. Můžeme to spojovat jak s rozšiřující se oblibou specifických domácích mazlíčků jako takovou, tak i s touhou pořídit si zvířátko exotické a netradiční, které budou moci návštěvy obdivovat, a se kterými majitel bude vystupovat z davu pejskařů a chovatelů koček.
Je však potřeba nezapomínat na fakt, že stejně, jako je odlišné zvíře samotné, je odlišný i jeho chov a nároky. Proto by prvním krokem, který by měl každý člověk uvažující o chovu plaza udělat, mělo být sebekritické zhodnocení vlastních očekávání, finančních možností, znalostí a zkušeností. Na toto důležité zamyšlení bohužel mnozí zapomínají, a zvíře jsou často po pořízení nuceni dát obratem zase pryč.
Na rozdíl od koček nebo psů žije plaz v teráriu či viváriu, které je celé vytvořené člověkem. Plaz je tedy i v tomto ohledu na člověku plně závislý. Pro majitele je proto povinností starat se nejen o vhodnou a vyváženou stravu, ale také zajistit vhodné prostředí s odpovídající teplotou, vlhkostí, prouděním vzduchu, a v neposlední řadě s dostatkem světla o vhodné vlnové délce!
Nesmí se podcenit i potřeba kontaktu plaza s denním světlem, přičemž nezapomeňte, že třeba UVB neprochází sklem – tato potřebná složka slunečního světla tedy musí být plazům zajištěna.
Další zvláštností plazů, která může některé začínající chovatele znepokojovat, je svlékání. Hadi svlékají kůži vcelku, zatímco ještěři se jí zbavují po částech. Mladí plazi se svlékají zhruba každé 2 – 4 týdny. U dospělých svlékání nastupuje většinou v období po hibernaci nebo před kladením vajec.
Hibernace je pro plazy důležitou životní etapou. V období před nástupem hibernace je důležité snížit přísun potravy a zkracovat fotoperiodu. Také je důležité zabezpečit přístup k dostatku vody a hibernujícího plaza pravidelně kontrolovat.