Králík byl původně vyšlechtěn ve Velké Británii. Všechny druhy zakrslého králíka jsou menšího vzrůstu oproti klasickému králíkovi. Vzhledem k tomu, že disponují i vyšší náchylností nejen k rýmě a jiným nemocem, jsou určena pro chov v interiéru. Chov zakrslých králíků je jen pro potěšení, nejedná se o užitkový záměr.
Zcela prvním králíkem, jenž byl vyšlechtěn do zakrslé podoby, bylo plemeno Hermelín. Z tohoto plemene pak následně došlo k vyšlechtění dalších druhů. Aktuálně existuje v České republice hned několik uznaných plemen, jako je například zakrslý králík barevný, strakáč, zakrslý saténový králík či zakrslý beran. Zakrslý králík váží v dospělosti okolo kila a půl až dvou kil. Dožívá se v průměru osmi až dvanácti let.
Ušatec relativně nenáročný na čas avšak velký mazel
Zakrslý králík je přívětivý a má rád mazlení. Pokud ho od malička ochočíte, bude si sám chodit pro pomazlení a bude za vámi hopsat po bytě. Stejně tak je schopný trávit hodiny a hodiny v rámci ležení vám na klíně. Dokonce umí i poděkovat, neboť pokud se mu budete věnovat a hladit ho, svou lásku vám prokáže, že vás i občas olízne.
Králík nevyžaduje permanentní péči jako pes. Stejně tak není časově náročný. I když je zapotřebí se králíkovi denně věnovat nejméně dvě až čtyři hodiny, nicméně není třeba s ním chodit na procházky apod. Králík vydrží sám po celý den, ale mějte na paměti, je to živé stvoření, které je vděčné za lidskou společnost a věnování se mu. Určitě to není zvíře, které je vhodné mít neustále zavřené v kleci. Králík potřebuje se proběhnout a mít možnost volného pohybu i po bytě.
Chlupatý ušák je čistotný a dá se i vychovat
Zakrslý králík je sám o sobě velmi čistotným zvířetem. Je velmi chytrý a zejména učenlivý. Dá se velmi snadno naučit chodit vykonávat potřebu na jedno určené místo. Jde i zvolit naučení králíka chození na kočičí záchod. Záchod je nezbytné pravidelně čistit, jinak králík odmítne vykonávat potřebu.
Králíka jde svým způsobem přirovnat k malému pejskovi. Jen má tu výhodu, že nepotřebuje tolik času a péče. Nicméně lze zakrslého králíka natolik ochočit a vychovat, že přiběhne i na zavolání. I v rámci spotřeby jídla je méně nákladnou záležitostí než pes.
Adekvátní menu pro králíka
Králík jí speciální granule určené právě pro zakrslé králíky. Rovněž je potřeba mu dát seno, na které je většinou zvyklý už od mláděte. Přidat ke skladbě jídla můžete i ovesné vločky, mrkev, zelené krmení v suchém stavu, jablka a příznivě působí na zdraví králíka i čerstvé vrbové větvičky. Hlavně musí mít králík k dispozici neustále čerstvou vodu a dostatek sena.